Přejít k hlavnímu obsahu

Exkurze Kutná hora (4.třídy)

Ve středu 22. května jeli žáci 4. A a 4. B třídy na exkurzi do Kutné Hory. Navštívili jsme tři zajímavá místa: chrám sv. Barbory a České muzeum stříbra, středověký stříbrný důl a v Sedlci kostnici v podzemní kapli hřbitovního kostela Všech svatých. Prohlídky navazovaly na probírané učivo ve vlastivědě – ČR kraje České republiky, dějiny – vláda prvních Přemyslovců, stavební sloh gotika a také v přírodovědě – neživá příroda, nerostné suroviny, stavební kámen. První zastávkou byl chrám sv. Barbory. Obdivovali jsme zručnost a dovednost středověkých stavitelů, ale také výzdobu chrámu. Při prohlídce jsme se dozvěděli také o životě středověkých horníků i to, jak probíhala stavba chrámu. Nejvíce žáky upoutaly vitráže a výstup na ochoz chrámu. V kostnici jsme se dozvěděli, proč tato seskupení kostí vznikla. Mohli jsme pozorovat práci archeologů. Nejvíce děti překvapilo, že kosti jsou „pravé“. Prohlídka byla pro nás atraktivní také technikou. Každý jsme měli vlastní sluchátko a paní průvodkyně nám vše povídala do mikrofonu. Poslední zastávkou byl středověký stříbrný důl. Děti si prohlédly prostředí, kde pracovali středověcí horníci. Prošly si některé z důlních chodeb. Dozvěděly se o technice těžby stříbra, o životě ve středověkém městě. I přes celodenní déšť jsme si učení mimo školu užili a vše jsme zvládli.

Zapsaly tř.uč. Mgr. Ivana Pourová a Mgr. Jitka Dolenská