Přejít k hlavnímu obsahu

Exkurze 5. tříd – Krkonošské muzeum ve Vrchlabí, Černá hora

Za krásného slunečného počasí jsme se ve středu 9. 9. 2020 vydali prozkoumávat naše nejvyšší hory – Krkonoše. Exkurze byla původně naplánovaná v loňském školním roce, ale vzhledem k okolnostem, které nastaly, jsme vyrazili až letos. První zastávkou bylo Krkonošské muzeum ve Vrchlabí. Prohlédli jsme si čtyři štítové domy, které patří mezi nejstarší lidové stavby v Krkonoších ze 17. století. Milé průvodkyně nás provedly pouze dvěma domky, kde jsme si mohli prohlédnout expozici seznamující s historií města Vrchlabí, podkrovní světničku ve venkovském stylu a také bohatý soubor předmětů vážících se ke lnářské výrobě v Krkonoších. Mohli jsme si také prohlédnout ručně malované skříně z 18. st. a spoustu dalších zajímavých předmětů té doby. Po zakoupení suvenýrů a turistických známek jsme se vydali do Janských Lázní, kde na nás čekala jízda kabinkovou lanovkou na Černou horu. To byl pro všechny opravdu zážitek. Někteří jeli lanovkou úplně poprvé, a i když se zpočátku obávali, jak vše bude probíhat, tak si vyhlídku z lanovky na krásné Krkonoše opravdu užili. Po jízdě lanovkou mohli odvážlivci vystoupat 106 schodů na rozhlednu Panorama, která poskytuje krásný kruhový výhled na větší část Krkonoš – na horu Sněžku, dále na Podkrkonoší, Náchodsko, Orlické a Jizerské hory. Dále vedla naše cesta přes Černohorské rašeliniště zase zpět k lanovce. Vydali jsme se naučnou stezkou po dřevěném chodníčku, viděli jsme spoustu zajímavých rostlin a hlavně nedotčený ráz krajiny s netypickým rašeliništěm lesního typu. Pak už nás čekala zase cesta lanovkou dolů k autobusu. Výlet se nám opravdu vydařil, všichni máme na co vzpomínat.

Třídní uč.: I. Burkertová, B. Seifertová