Přejít k hlavnímu obsahu

4. A v lese

Na pátek 7. října jsme si s dětmi ze 4. A a s paní asistentkou naplánovali den v lese. Využili jsme hezké podzimní počasí. V hodinách přírodovědy jsme se tématu lesa věnovali již pár hodin. Poznávali jsme společenství lesa, patra v lese, rostliny, živočichy, určovali jsme potravní řetězce. V přírodě jsme si chtěli všechno vyzkoušet. Vzali jsme si s sebou lupy, lopatku, dalekohledy a také kompas. Ve škole jsme si připravili lístečky s názvy stromů, které budeme v lese poznávat. Protože je také období, kdy rostou houby, přibrali jsme i košík a nůž na čištění hub. Děti přinesly kapesní atlasy hub. Naše trasa byla směrem ke Štikovu do Sýkornice, ke studánce Elixír života, kolem osady Duchárna, Štikovského rybníka, kostelíka a zpátky do školy. Část cesty nás doprovázela naučná stezka. Přečetli jsme si o sýkoře koňadře a sýkoře modřince, o staleté borovici. Během tří hodin jsme toho zvládli opravdu hodně. Poznávali jsme a určovali jsme stromy, podle kompasu jsme určili světové strany a na cestu žáci nakreslili směrovou růžici. Okolí pozorovali dalekohledem. Jiní zase lopatkou zkoumali mechové a kořenové patro. Celou cestu nás provázelo sbírání hub. Některé jsme si vyhledali v atlasu. Zdůraznili jsme si pravidla při sbírání hub. Den v lese se nám vydařil také díky krásnému počasí.

Mgr. I. Pourová