Přejít k hlavnímu obsahu

Rafty – šesté třídy

Dne 20. 6. 2023 vyjely obě 6. třídy na školní výlet. Ten začal stoupáním z osady Malá Skála do příkrého kopce na zbytky hradu Vranov. Propátrali jsme veškeré prostory zříceniny, podívali se do množství místností vydlabaných do pískovcové skály a prohlédli si relativně nové artefakty z 19. století. Po sestupu zpět k Jizeře, rozdělení do posádek a nafasování vodáckého materiálu jsme konečně na vodě. Jediný obtížný úsek naší plavby je jez hned na začátku. Neohrožené posádky tuto překážku překonávají jízdou pozpátku. Jedna úmyslně a druhá náhodou. Vody v řece je málo, a tak jsme často nuceni vysedat z lodí a brodit se. Každá loď si pečlivě střeží svůj prostor, a jak do něj vpluje nepřátelská posádka, je nezbytné rozpoutat nemilosrdný boj. Gejzíry vody stříkají přes celou řeku. Boj končí až kapitulací jedné z lodí. Po několika námořních bitkách se dostáváme do Dolánek, kde vodní atrakce končí. Čas, náš nepřítel, donutil našeho velitele výpravy k vyjednávání s dopravci o odložení odjezdu. K naší radosti se podařilo. Je rozchod k nákupu všeho možného. Po společném fotografování a následném zrychleném přesunu z náměstí na nádraží nasedáváme do vlaku a rozjíždíme se směrem k domovu. Někteří z účastníků únavou tvrdě usínají. Na nádraží do Nové Paky přijíždíme sice unavení, spálení od sluníčka, ale šťastní a plni zážitků. Dle slov některých účastníků si plavbu rádi zopakují například s rodiči. To je ta nejlepší vizitka.

Vedoucí výpravy a hlavní organizátor: Mgr. Lukáš Rambousek
Koordinátorka programu: Bc. Michaela Haklová
Dokumentarista: Ing. Jan Kejval