Přejít k hlavnímu obsahu

Exkurze Praha 5. třídy

Ve středu 29. listopadu se žáci pátých tříd vypravili na další exkurzi do Prahy. Vybrali jsme si měsíc listopad, abychom si připomněli státní svátek 17. listopad – Den boje za svobodu a demokracii. Hlavním cílem byla prohlídka Národního divadla a také seznámení s prostory v Národním technickém muzeu. Se všemi tématy se žáci setkávají ve vlastivědě, s technikou také v přírodovědě. Ráno jsme vystoupili na Černém mostě a metrem jeli na stanici Hradčanská, odtud tramvají k Národnímu technickému muzeu. Při jízdě tramvají si fanoušci AC Sparta Praha prohlíželi stadion. V muzeu jsme si nejdříve společně prohlédli velkou stálou expozici doprava – exponáty automobilů, motocyklů, letadel i lokomotiv. Podívali jsme se do expozice astronomie a viděli jsme repliku zpravodajského studia z televizního vysílání. Během další půlhodiny měly děti možnost prohlížet si exponáty podle svých zájmů. Z Letenské pláně jsme sešli parkem dolů k Vltavě, přes Štefánikův most, kolem Ministerstva průmyslu a obchodu a Dlouhou ulicí jsme přišli na Staroměstské náměstí, kde se už připravoval vánoční strom a celý prostor na vánoční trhy. V jednu hodinu jsme čekali u orloje a znovu viděli pochodující apoštoly a pohyblivé sochy. Celé představení ukončil zvuk zvonu. Procházkou úzkými uličkami a zastávkou u bývalého kostela sv. Anny, dnešní Pražské křižovatky – sídla Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 odkud byl vypraven pohřeb prezidenta Václava Havla, jsme došli k Národnímu divadlu. Tady na nás čekala průvodkyně, která s námi prošla celou historickou budovu „od půdy až skoro na střechu“. Její výklad byl velmi poutavý a zajímavý. Žáci si připomněli, co se dozvěděli ve vlastivědě, ale získali i mnoho nových informací. Nejvíce se všem líbilo divadlo zevnitř, posezení v hledišti, pozorování zkoušky v divadle, instalace kulis. Po schodišti jsme vystoupali i na galerii a prohlíželi jsme si pozlacené prostory shora. Po ukončení prohlídky jsme se vydali Národní třídou k místu, kde se připomínají události 17. listopadu 1989. Kdo měl, přidal zapálenou svíčku. Na stanici Můstek na trase B jsme znovu nastoupili do metra a vrátili jsme se na Černý most k našemu autobusu, který nás dovezl zpátky do Nové Paky.