Přejít k hlavnímu obsahu

Den Země 2026 – 2. stupeň

Vzhledem k výbornému počasí jsme se mohli těšit na Den Země strávený venku. Nezamířili jsme přímo do přírody, jak to máme ve zvyku při terénních exkurzích, ale na cesty, silnice a všude tam, kde bylo možné předpokládat větší výskyt odpadků. Jako už mnoho let bylo našim cílem je uklidit. Vybaveni velkými pytli a rukavicemi jsme ráno od školy vyrazili do všech směrů. Deváťáci Kumburskou ulicí na Brdo, osmáci směrem ke sběrnému dvoru ve Štikově, který také navštívili, a dále na Přibyslav. Sedmáci uklidili okolo školy, zkontrolovali náš školní les a pak se rozdělili, jedni směrem na Zlámaniny, druzí na Studénku. Trasa šesťáků směřovala na Kumburský Újezd a Pustou Proseč. Opět se nasbíralo značné množství odpadu. Jak se třídám dařilo, si můžete přečíst v (zkrácených) reakcích samotných účastníků:

„Ráno jsme se všichni sešli v šatnách a devátá třída nám oznámila, že cestou můžeme natočit video. A ten, kdo natočí nejlepší video na téma Den Země, tak dostane dort. Cestou jsme sbírali odpadky a taky jsme fotili fotky. Hráli jsme i schovku a to nás asi nejvíc bavilo. Celý den jsme si parádně užili a bylo to srandovní, dobrodružný a nejlepší. Na konci už nás začaly bolet nožky, protože jsme ušli asi 9,4 km, ale nejsem si jistá. NEJLEPŠÍ !!!!“ — Emma Nádvorníková 6.A

„Nečekal jsem, že najdeme tolik odpadků, a to mě dost překvapilo. Postřehl jsem, jací lidé mohou být. Líbila se mi procházka, schovka a natáčení videa. Nelíbilo se mi, kolik v okolí Nové Paky může být odpadků. Celkově se mi celý den moc líbil a povedl se nám.“ — Filip Stránky 6. A

„Den Země se mi líbil. Nejprve jsme byli ve školním lese, poté jsme šli sbírat odpadky. Cestou jsme si zahráli fotbal.“ — Lukáš Stuchlík, 7. A

„Líbilo se mi to. Byl to dobrý výlet. Bylo celkem teplo a dobrá trasa. A hodně odpadků.“ — Kristýna Dědková, 7. A

„Celý den jsem si užil a líbilo se mi, že jsme pomohli vyčistit místa od odpadků – našli jsme pneumatiku od auta a tašky ze střechy. Cesta byla plná drobných odpadků.“ — Jakub Krsek, 8. A

„Den byl velice záživný, mám pocit, že jsme opravdu pomohli přírodě a posbírali mnoho pytlů odpadků. Paní ve sběrném dvoře nám také říkala, že odpadů je čím dál více, ale že ho lidé vozí a třídí.“ — Ella Brock, 8. B

„Den Země byl pro nás zajímavý a příjemný den. Ráno jsme se sešli a musíme říct, že úvodní řeč se opravdu povedla. Poté jsme se vydali uklízet. Během úklidu jsme našli několik zajímavých věcí, například starý batoh nebo jídlo, které tam leželo už velmi dlouho. Cestou jsme také jako ekotým začali diskuzi o tom, zda je lepší používat látkové kapesníky místo papírových, a zamýšleli jsme se nad tím, jak můžeme být šetrnější k přírodě. Pod vedením Kryštofa jsme si navíc zahráli zábavnou hru. Co se týče třídního videa, zpočátku se do něj deváťákům příliš nechtělo, ale nakonec se klukům podařilo vytvořit alespoň trochu vtipné video. Teď už jen čekáme na videa a fotky od ostatních tříd.“ — Jan Carva, 9. A

6. ročník

7. ročník

9. ročník