Letošní jarní terénní exkurzi zahájila třída 8. A a 8. B pochodem z Nové Paky do Mostku. Hlavním cílem bylo poznat krajinu na východ od našeho města a porovnat přírodní i historické charakteristiky Novopacka a Podzvičinska. Během přibližně sedmnáctikilometrové trasy se žáci seznamovali s místní přírodou, geologií i historií regionu.
První zastávkou byla Sýkornice, která nás překvapila hlubokými stržemi, množstvím pramínků, vzrostlými buky a zpěvem ptáků, především budníčků. Zde jsme si prohlédli permské pískovce a slepence Novopackých vodopádů a připomněli si geologickou minulost oblasti i vznik zdejších vodopádů. Cestou ke kostelíku nad Stupnou jsme se věnovali také historii těžby zlata a tématu Sudet, jejichž minulost i současnost jsme společně diskutovali. Nechybělo ani krátké procvičení němčiny.
Další část trasy vedla přes Pecku a kolem bioplynové stanice ve Vidonicích s krásným výhledem na Zvičinu. Převážně lesní cestou jsme pokračovali po nové naučné stezce Medvědice do Mostku. Zastavení na stezce byla věnována lesním živočichům, rostlinám a ekologii. Velkou pozornost jsme věnovali také mravenci lesnímu, jehož početná mraveniště lemovala naši cestu. Žáci pracovali ve skupinách s pracovním listem zaměřeným na život tohoto chráněného druhu.
L. Rambousek
































