Přejít k hlavnímu obsahu

30 let svobody a demokracie (8. – 9. třída)

Celorepublikové oslavy výročí 80 let zavření českých vysokých škola a 30 let Sametové revoluce neminuly i naši školu. Pro nejstarší dva ročníky naší školy byl připraven celodenní program s názvem „30 let svobody a demokracie“. V první části na naši školu zavítala organizace Post bellum s workshopem projektu Paměť národa, nazvaným „Zítra celá země“. Workshop měl za úkol přiblížit danou dobu a vnitřně prožít modelovou situaci na českých školách při listopadových událostech 1989. Žáci se skrze příběhy postav zhostili aktivity zdařile. Druhá část dne mapovala komunistické období (a zároveň jeho konec) v Nové Pace. Osmáci a deváťáci z původního vnitřního prožití nyní vstřebávali informace od novopackých pamětníků. Besedy se zúčastnili: bývalá předsedkyně novopacké pobočky KPV paní Blanka Čílová, bývalý starosta pan Petr Kuřík a ředitel naší školy Mgr. Zdeněk Burkert. Beseda se rozdělila na dvě poloviny. V první polovině bylo zhlédnuto zkrácené video z listopadu 1989 v Nové Pace, které naší škole poskytl pan Jiří Vávra, jemuž mnohokrát děkujeme za poskytnutí materiálů. Druhá polovina patřila našim hostům, kteří hovořili o svých osobních životních zkušenostech a pohledu na komunistický režim a jeho následného pádu. Hostům patří obrovský dík za návštěvu naší školy. Děkuji také všem, kteří pomohli tuto oslavu zorganizovat.

                                                                                                          Bc. Josef Soviar