Přejít k hlavnímu obsahu

Hvězdárna a planetárium HK, Planetární stezka

Třídy 5. A, B společně vyrazily na exkurzi do planetária v Hradci Králové. V hlavní budově na nás čekal program o 3 částech: Co můžu vidět na denní/noční obloze, Planety – výlet do vesmíru (Sluneční soustava) a film Voyagers (o vesmírných sondách). Následně se skupina rozdělila na třídy. Jedna třída šla nejprve do hvězdárny k dalekohledu, kde se mimo jiné dozvěděli, proč je nebezpečné pozorovat Slunce dalekohledem. Potom se žáci přesunuli k Telluriu N (model Slunce, Země, Měsíce), kde jim bylo vysvětleno a názorně ukázáno, jak obíhá Země kolem Slunce a Měsíc kolem Země a co to pro nás znamená (např. fáze měsíce). Po programu jsme se vydali na planetární stezku, která je vytvořena v okolí hvězdárny v poměru 1 : 1 mld. Naše putování zakončila Halleyova kometa.

Mgr. M. Tichá