Přejít k hlavnímu obsahu

Poznej svůj kraj – Staropacké hory 7. A a 7. B

Během exkurze po Staropackých horách neprocházíme žádným chráněným územím. Druhové složení tak reprezentuje typické ekosystémy Podkrkonoší. Pryskyřníkové louky, smrkový les po těžbě způsobené kůrovcovou kalamitou a středně velký potok Oleška, od kterých neočekáváme výraznou biodiverzitu. Přesto je exkurze významná, protože se žáci setkají s těmi nejběžnějšími zástupci rostlin a bezobratlých živočichů typických pro tuto část roku. Není jich úplně málo a není samozřejmé je všechny poznat. Sedmáci se o to pokusili v pátek 26. května při více než patnácti kilometrové terénní exkurzi. Kromě živé přírody, jejíž zástupce si můžete prohlédnout v galerii, bylo zajímavé si uvědomit, že Staropacké hory jsou vyhaslou prvohorní štítovou sopkou, jejíž čediče jsou plné pro Novopacko charakteristických achátů. Asi nejzajímavější setkání bylo s párem svižníků polních a housenkou motýla přástevníka medvědího.

Mgr. L. Rambousek