Přejít k hlavnímu obsahu

Poznej svůj kraj – 9. AB Kozákov

Terénní exkurze deváťáků vedla z Turnova do Semil. V cestě jim stála strážná hora Českého ráje, Kozákov. Jak se jim cesta líbila, zjistíte v následujících (zkrácených) komentářích:

„Výlet byl pro některé z nás zmáhající, ale všichni jsme to zvládli. Z rozhledny Kozákov jsme mohli vidět na naši krásnou přírodu. Z rozhledny jsme pozorovali Trosky nebo i kopec Tábor. Měli jsme příležitost si prozkoumat jeskyni, kterou dříve používali v pravěku. Poznali jsme nová místa a také rostliny. Po výletu jsme byli všichni vyčerpaní.“ — Tereza Tarantová, 9. B

„Exkurzi na Kozákov bych ohodnotil 8/10. Byla sice vyčerpávající a dosti pro některé žáky náročná, ale ujít se dala. Cestou na Kozákov jsme šli přes Klokočské skály, které nás okouzlily jak svými tvary, skulinami a tajuplnými jeskyněmi, tak krásným výhledem. Jakmile jsme se vyškrábali na Klokočské skály, v dálce se tyčil Kozákov se svou rozhlednou. A ano, až tam jsem šli. Pokračovali jsme dál krásnou českou přírodou. No a jak jinak než do kopce. U Kozákova jsme šli už každým svým tempem a nahoře byl sraz. Bylo to takové malé vítězství – tam vyjít. Pokračovali směrem dolů do Semil na vlakové nádraží. Exkurzi jsem si náramně užil.“ — Štěpán Trnka, 9. B

„Než jsme se všichni stačili pořádně probudit, už jsme seděli ve vlaku. Hned jak jsme dojeli do Turnova, tak jsme v dálce zahlédli náš cíl, kterým je kopec Kozákov. Všichni jsme se trochu zhrozili, ale pokračovali dál v cestě. Naše cesta i tak probíhala velmi rychle, do té doby, dokud nepřišlo na samotný kopec Kozákov. Vylézt na kopec bylo sice velmi náročné, i tak musím říct, že se to fakt vyplatilo. Všichni jsme to statečně zvládli a společně si užili výhled na rozhledně.“ — Eliška Holmanová, 9. A

„Naše cesta vedla zajímavými a okouzlujícími místy až na vrch Kozákov. Cestu jsme měli doplněnou naším oblíbeným focením se s rostlinami, které se v oblasti vyskytují. Zároveň jsme se dozvídali informace o daných místech. Prošli jsme kolem pomníku padlých vojáků 1. i 2. světové války nebo jeskyní, kde žili naši předci před 50 000 lety. Po dlouhém a náročném výstupu jsme konečně došli na Kozákov, kde nás zaujala hlavně velká trampolína, pro náš spíš takový boxerský ring.“ — Adam Militký, 9. A

Mgr. Rambousek