Přejít k hlavnímu obsahu

Poznej svůj kraj – Tábor 9.A

Poslední terénní exkurze z projektu Poznej svůj kraj nás zavedla do okolí Jičína. Prošli jsme čtyři chráněné přírodní památky, a to Cidlinský hřeben, Jezírko pod Táborem, přírodní památku Zebín a Libosad. Naším hlavním cílem bylo zdolání tří čedičových kopců, které vyvřely podél tak zvané lužické poruchy nebo také lužického zlomu. Chtěli jsme tak navázat na podzimní exkurzi, kdy jsme si prohlédli nejvyšší horu Českého ráje, vyhaslou sopku Kozákov.

Prvním kopcem na naší trase byl prvohorní Kozlov se zříceninou stejnojmenného hradu. Přes Košov jsme vyšli až na vrchol Tábora, kde se nám z Tichánkovy rozhledny nabídl výhled do širokého okolí. Nakonec jsme vylezli na Zebín, který je ze zmíněných kopců nejnižší a nejmladší. Naše putování jsme zakončili ve Valdštejnské lodžii. Cestou jsme viděli i mnoho zajímavých rostlin a živočichů jako je hlístník hnízdák nebo užovka obojková u studánky pod Alainovou věží. Trasa byla náročná, nachodili jsme přes dvacet kilometrů. Do Nové Paky jsme se vrátili vlakem obohaceni o další přírodní krásy našeho regionu. 

Mgr. Rambousek