Přejít k hlavnímu obsahu

Exkurze 3.tříd

Na čtvrtek 16. června měli žáci a žákyně naplánovanou exkurzi v Šestajovicích ve firmě Rodas. Cílem exkurze byly dílny, ve kterých se děti seznámí s vlastnostmi vosku, čokolády a glycerinového mýdla. Ráno jsme vyjeli už v sedm hodin, abychom za dopoledne vše stihli. Nejdříve si děti vyráběly voskové pastelky a glycerinové mýdlo. Pozorovaly temperovaný vosk a glycerin, sledovaly jejich tuhnutí ve formičkách. Potom jsme přešli do svíčkárny, dozvěděli jsme se základní informace o výrobě svíček. Každý dostal dvě bílé svíčky, které si mohl namáčením do tekutého vosku přizdobit. Žáci pozorovali tuhnutí vosku na vzduchu a přidávali barevný vosk na ozdobu. Na poslední dílnu se těšili nejvíce. Čekala je ruční výroba čokolády. Poslechli si jaké suroviny jsou k výrobě čokolády potřeba a kde se získávají, jak poznají „pravou“ čokoládu. Potom se pustili do výroby, která je moc bavila. V každé dílně dostali ještě dárky – sadu voskových pastelek, čokoládu k výrobě mléčné horké čokolády a koupelovou sůl. Touto exkurzí si žáci prohloubili učivo třetího ročníku z prvouky o materiálech a vlastnostech látek, o výrobcích a surovinách. Dětem se práce v dílničkách moc líbila, všichni byli šikovní a odvezli si domů hezké dárky.

Zapsala Mgr. Pourová, Mgr. Dolenská