Přejít k hlavnímu obsahu

Exkurze 4. tříd – Všestary

Ve čtvrtém ročníku mají žáci poprvé možnost seznámit se podrobněji s dějinami v předmětu vlastivěda. Aby si učivo o dávných dobách žáci zpestřili, vypravili se v pondělí 24. října do Archeoparku ve Všestarech. Cílem bylo seznámit se s životem pravěkých lidí.

Nejdříve navštívili budovu expozice. V přízemí viděli jeskyni s malbami, kde si zkusili na vlastní kůži část šamanského obřadu. V prvním patře žáky zaujal obrovský model pravěké krajiny a panely s tématy ze života lidí v pravěku. Ve venkovní části, tedy v muzeu pod širým nebem, si mohly děti zaházet oštěpem na pomyslného mamuta, vyzkoušely si i obdělávání políčka pomocí dřevěných nástrojů, zkusily sekat sekyrkou. Ověřily, jak namáhavá práce musela být drcení obilí, obdělávání kůže či vrtání děr do dřeva pomocí kamene. Ovšem nejdelší fronta se stála na hod šípem. Ochutnávka chlebových placek ze špaldové mouky byla milým překvapením exkurze.

Mgr. Ivana Pourová, Mgr. Jitka Dolenská