Přejít k hlavnímu obsahu

Zeměpisná exkurze 8. B do Českého krasu

Ve čtvrtek 2. 5. 2024 jsme se již brzy ráno sešli na novopackém nádraží, abychom vyrazili na dlouho očekávanou a velmi pečlivě připravovanou zeměpisnou exkurzi do Českého krasu. Čekala nás poměrně dlouhá cesta vlakem okořeněná čtyřmi přestupy. Zvládli jsme ji však nad očekávání dobře a již v půl desáté jsme se „vylodili“ v Loděnicích. Odtud jsme docela spolehlivě dokázali najít cestu do našeho prvního návštěvního místa. Tím byl skanzen a muzeum zaměřené na těžbu vápence v Solvayových lomech. Tady byla asi největší atrakce projížďka vláčkem po areálu lomu a návštěva štoly. Odtud jsme se vydali na 200 m vysokou skalní vyhlídku nad Svatým Janem pod Skalou. Zde jsme si také na okraji lesa připomněli pomocí naučných kartiček historii vývoje Země. Po krátkém odpočinku následovala cesta do kempu v Karlštejně. Tady každý využil osobní volno, jak potřeboval. Někdo odpočíval, sportovní nadšenci se věnovali volejbalu, další prováděli osobní hygienu nebo zajišťovali přísun živin.

Ráno nás čekala cesta do lokality, na kterou se asi nejvíc účastníků těšilo. Postupně jsme navštívili bývalé lomy Velká Amerika, Mexiko a Malá Amerika. Nemohli jsme zapomenout ani na krátkou návštěvu hradu Karlštejn. Všude bylo moc krásně. Jistě se sem mnoho z nás ještě vrátí. Nicméně po dvou dnech pěšího putování po Českém krasu už každý s necelými třiceti kilometry v nohou myslel na návrat domů…

Mgr. Zdeněk Burkert